‘‘ADANA YEREL KARPUZU TANITIMI’’ HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI

        ‘‘Adana Yerel Karpuzu Yetiştiriciliğinin Tanıtımı’’ Projesi Kapsamında, Karaisalı İlçemiz Çakallı Köyünde Hasat Şenliği Yapıldı.

       Çukurova Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve İl Özel İdare bütçesinden eş finansman sağlanarak yürütülmekte olan, “Adana Yerel Karpuzu Yetiştiriciliğinin Tanıtımı’’ (Başvuru Kodu:TR62-10-02/126) projesinin Hasat Şenliği, Karaisalı İlçemiz Çakallı köyünde yapıldı.

         Adana Valisi Sayın Hüseyin Avni COŞ’un katılımıyla gerçekleştirilen Hasat Şenliğimize, AK Parti Adana Milletvekili Fatoş GÜRKAN, CHP Adana Milletvekili Ümit ÖZGÜMÜŞ, MHP Adana Milletvekili Muharrem VARLI, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya ŞARBAK, İl Genel Meclis Başkanı Ali ADIRBELLİ, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Zeki KOÇBERBER, Vali Yardımcıları İbrahim AVCI ve Durmuş GENÇER,Karaisalı Kaymakamı Hidayet SARI, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray ARIKAN, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hamit AYGÜL, İl Müdür Yardımcımız Abdulkadir KARACA, İl Şube Müdürlerimiz  çeşitli Kurum Müdürleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ile çok sayıda davetli ve çiftçilerimiz katıldı.

          Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ve İl Özel İdaresi tarafından 297 bin 474 lira hibe ile desteklenen ‘‘Adana Yerel Karpuzu Yetiştiriciliğinin Tanıtımı’’ Projesi Hasat Şenliği’nde açılış konuşması yapan İl Müdürümüz Hamit AYGÜL, bu proje ile 1980'li yıllarda üretiminden uzaklaşılarak unutulmaya yüz tutan farklı renk, koku, tat ve aroması olan Adana yerel karpuzunun, tekrar çiftçilerin gelir kapısı haline getirilerek, üretiminin teşvik edilmesini amaçladıklarını belirtti. Yöresel ve kültürel değerlerimizden biri olan yerel karpuzun gen kaynaklarının korunması ve yetiştiriciliğinin tekrar canlandırılması için çalıştıklarını ifade eden AYGÜL, proje kapsamında İlimiz Karaisalı İlçesi Çakallı Köyünde uygulama yeri, toprak özellikleri, sulama imkanları, ulaşım imkanları ve görünürlük yönünden 5 üreticinin seçilerek, toplam 100 dekarlık alanda ‘‘Adana Yerel Karpuzu’’ ekildiğini söyledi. AYGÜL, ‘‘İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından 25 kişiye 5 gün süre ile  “Gübreler ve Gübreleme, Modern Sulama Teknikleri, Zirai Mücadele Yöntemleri, Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları” konularında eğitim verilerek, teorik ve pratik olarak destek verildi. Ayrıca demonstrasyon kurulan 5 üreticiye Tohum, Organik Gübre, Organik İlaç ve Yağmurlama Sulama Sistemi Ekipmanları sağlandı’’ diyerek, organik olarak üretilecek bu karpuzun yeniden tüm sofralarda yerini alacağına inandıklarını dile getirdi.

          Milletvekillerinin konuşmalarının ardından tiyatro gösterisi ile devam eden şenlikte, halk oyunları ve türkü konserinin yanı sıra, ‘‘Karpuz Süsleme’’, ‘‘Bir Koltukta Karpuz Taşıma’’, ‘‘Karpuz Yeme’’ gibi çeşitli yarışmalar yapıldı. ‘‘Karpuz Güzeli’’ de seçilen Hasat Şenliği’nde, davetlilere çeşitli ikramların yanı sıra Adana Yerel Karpuzu da ikram edildi.

 

Haberin Resimleri