OSMANİYE İLİ TARGEL PERSONELİ İMAMOĞLU İLÇEMİZDEKİ TARIMSAL TESİSLERİ ZİYARET ETTİ..

        Osmaniye İl ve İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisleri İmamoğlu İlçesinde faaliyet gösteren tarım işletmelerine teknik gezi düzenledi. Osmaniye grubuna teknik gezide İmamoğlu İlçe Tarım Müdürü Cumali Koca, Ziraat Mühendislerinden Özgür Yıldırım, Oğuzhan Ezer eşlik etti.

 

Teknik geziye İmamoğlu Ağzıkaraca köyünde bulunan Türkiye'nin en büyük nane ve oğul otu (Melisa çayı) üretimini yapan iyi tarım uygulamalarında bulunan İbrahim Tosmur'a ait işletmede yetiştiricilik, hasat, kurutma ve işleme gibi uygulamalar yerinde görüldü iyi tarım uygulamaları hakkında bilgiler alındı.

Ağzıkaraca köyünde bulunan Royal Havyar Mersin Balığı çiftliğinde teknik guruba işletmeyi gezdiren ve İşletme hakkında bilgiler veren işletme sahibi Ömer Faruk Kurt "Royal havyar mersin balığı çiftliğinde önümüzdeki yıl Mersin balıklarından havyar almaya başlayacağız. Dünya havyar üretimi yaklaşık 150 ton. Önümüzdeki yıl 32 ton havyar ve 500 ton mersin balığı üretimimiz olacak. Bu üretim potansiyeli ile dünyanın en fazla havyar üreten işletmesi olacağız. Havyarın kilogram fiyatı yaklaşık bin Euro civarında.İşletme önümüzdeki yıl ürün işleme ve paketleme ünitelerini de ekleyeceğiz. İşletme tam faaliyet gösterdiğinde yaklaşık olarak 100 kişiye iş imkanı sağlayacak" dedi.

Son olarak İmamoğlu Uluçınar köyünde,  1800 dekar büyüklüğündeki dünyanın en büyük organik nar bahçesini ziyaret eden teknik gurup işletme ve organik nar üretimi hakkında bilgiler aldı.

Teknik geziden oldukça memnun kaldıklarını söyleyen Osmaniye İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Şubesinde görevli ziraat mühendisi Bekir Uyduran "İmamoğlu İlçesinde bu işletmeleri ve çalışmalarını duyuyorduk. İmamoğlu İlçe Tarım Müdürlüğü ile temasa geçtik. İmamoğlu İlçe Tarım Müdürlüğü organizasyonu yaptı ve teknik geziyi gerçekleştirdik. Bu işletmelerde enleri gördük. İşletmeleri gezen ziraat mühendislerinin bilgi ve görgülerinin arttığını düşünüyorum. Böyle işletmeleri görmek Türk tarımı adına umut ve gurur verici. Bu teknik geziyi organize eden İmamoğlu İlçe Tarım Müdürü Cumali Koca'ya ve teknik personeline teşekkür ediyorum." dedi.

Haberin Resimleri